Exkurze 8. tříd na Vyšehrad a Pražský hrad

Ve dnech 3.-5. května 2022 se žáci osmých tříd vypravili po pečlivé přípravě na historickou exkurzi do Prahy. Tématem tohoto poznávání byla dvě památná místa našich kulturních dějin: komplex Vyšehradu a Pražského hradu.

Hned po příjezdu vlakem jsme se přesunuli metrem na Vyšehrad, kde nás čekala prohlídka pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností Slavín. Každý žák v rámci projektu dostal vylosovánu jednu osobnost, která tam byla pohřbena. U vstupní brány jsme si proto dali rozchod a každý hledal dotyčný hrob... a když našel, zapálil na něm svíci a vydal se pomoci kamarádům. Poté jsme si ještě prohlédli tamní krásnou baziliku svatého Petra a Pavla a zadívali se na kouzelné pražské panoráma.

Poté jsme se přesunuli metrem do stanice Malostranská a vydali se po Starých zámeckých schodech na Pražský hrad. Zde jsme absolvovali prohlídku okruhu A - Starý královský palác, expozice Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Prašná věž, katedrála sv. Víta, Obrazárna Pražského hradu, Rožmberský palác, zahrady, výměna stráží. Odpoledne jsme se vydali Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí, kolem budovy Parlamentu, kolem chrámu sv. Mikuláše, ulicí Mosteckou, kde byla přestávka na pozdní oběd v řetězci rychlého občerstvení. Poté jsme šli na Karlův most, prohlédli si z dálky budovu Národního divadla, na Staroměstské náměstí si prohlédli budovu radnice, Orloj a Týnský chrám. Z Václavského náměstí jsme se přesunuli na Národní třídu. Nato jsme prošli Václavským náměstím, k soše sv. Václava, kde jsme si připomněli Jana Palacha, prohlédli si budovu Národního muzea a přesunuli se na Hlavní nádraží.

Projektovému vyučování předcházela důsledná mnohahodinová příprava v hodinách českého jazyka a literatury a dějepisu. Po návratu budou žáci zpracovávat projektové listy.

Veškeré náklady byly hrazeny z projektu Výzva 80 v ZŠ UNESCO.

Celý den se nám velmi vydařil, prožili jsme pěkné chvíle a vraceli se domů nejen plni zážitků, ale také s unavenýma nohama:-)

Doprovázející učitelé:-)