Známé osobnosti naší školy - Mojmír Maděrič

25. 11. 2020

Společně s žáky 9. C zpracováváme sborníček známých osobností naší školy. Prvním úkolem žáků bylo napsat životopis o vybrané osobnosti a poté dostali za úkol zahrát si na detektivy, vypátrat emailovou adresu a poslat osobnosti email s několika otázkami týkajících se vzpomínek na naši školu. Pak už jenom netrpělivě čekali, zda daná osoba odpoví! A víte co? V několika případech odpověď opravdu přišla a my jsme za to neskutečně rádi! Na další odpovědi ještě čekáme…

Proto bychom se s Vámi o naše nadšení rádi podělili. Dvakrát do měsíce bude na stránkách naší školy zveřejněna jedna známá osobnost, u některé se dočtete alespoň její životopis, u další si budete moct počíst konkrétní emailovou odpověď. Nechte se překvapit, jaká osobnost Vás čeká příště….

Žáky z 9. C musím moc pochválit za jejich aktivitu a velmi zodpovědné zpracování! :)

Mgr. Petra Koudelníčková

Osobnost č. 1 MOJMÍR MADĚRIČ

Zpracoval: Tomáš Gregor, 9. C

Narozen: 7. 8. 1955, Polešovice

Mojmír Maděrič je český herec, hudebník a moderátor. Vyrůstal v umělecké rodině.  Vyrostl s pěti sourozenci. Na základní školu chodil do Uherského Hradiště. Byla to Základní škola UNESCO. Chodil také na gymnázium v Uherském Hradišti, kde byla rozšířená výuka anglického jazyka. Po gymnáziu byl přijat na JAMU – Janáčkova akademie múzických umění. Zde absolvoval v oboru herectví.

Poté dostal práci v brněnském Divadle Husa na provázku. V roce 1988 dostal nabídku od Františka Ringo Čecha a přijmul ji. Odešel na scénu do Prahy do Prozatímního divadla F. R. Čecha a také do Černého divadla Ta Fantastika. Rovněž hrál v Divadle Kalich, Činoherním pražském klubu a brněnském národním divadle. V současnosti působí v Hudebním divadle Karlín.

Hrál převážně v televizních filmech a pohádkách, kde mohl uplatnit svůj komediální talent. Dostal také i role v seriálech, např. Ulice, Modrý kód, Poldové a nemluvně,… Jako moderátor se ukázal v pořadech o vaření televize Prima – MŇAM ANEB PRIMA VAŘEČKA. Pracuje také jako dabér. Třeba dabuje Waylona Smitherse ze seriálu Simpsonovi.

Díky rozvětvené rodině má kladný vztah k jídlu a vaření. Prodělal operaci kolena a dost zhubnul. Jeho manželka Jitka je kadeřnice. Mají spolu dvě děti, Vojtěcha a Elišku. Nejraději tráví čas se svou rodinou na chalupě v Ralské pahorkatině.

ODPOVĚĎ NA EMAIL
Buď zdráv, milý mladý příteli,

doufám, že vzhledem k našemu věkovému rozdílu mohu tykat. Děkuji za oslovení, potěšilo mě to.

A teď k otázkám: Předesílám, že jsem studoval gymnázium (tehdy gymnasium) UNESCO, na což jsem dodnes hrdý. Mým profesorem byl, dnes již nežijící, nezapomenutelný Antonín Mazurek, který na nás od první hodiny mluvil výhradně anglicky. To vlastně souvisí s otázkou, co se mi nejvíc líbilo ve škole. Hodně nám to dalo. Byli jsme třída, kde nás bylo jen pět kluků, takže si nás holky hýčkaly a parta jsme byla prvotřídní. Byli jsme dost kreativní a vymýšleli si různé pasti na profesory, což, doufám, provozujete taky!

Jak jsem již podotkl, na školu vzpomínám dodnes, například když jsem byl před lety členem Divadla Na provázku a jezdili jsme po celé Evropě, byl jsem neoficiálním překladatelem do a z angličtiny našeho souboru. Dnes už cizí jazyk pokulhává, ale snažím se aspoň číst anebo koukat na filmy v originálu.

Jaká je moje nejmilejší dětská vzpomínka? Nevím zda nejmilejší, ale dodnes se s mými sourozenci smějeme, jak jsem si pro jistotu koupil vánoční dárek, neboť si mě dobírali, že od Ježíška nic nedostanu. Je nás pět a já jsem nejmladší. (Můj kolega a kamarád Jakub Wehrenberg má vánoční heslo - Nedáš, dostaneš).

Myslím si, že nejdůležitější, aby člověk dosáhl vysněného cíle, je jít si tvrdě za svým a oddělit "zrno od plev".

Školu navštěvuji pravidelně při našich abiturientských setkáních.

Na gymplu jsem hrával v cimbálovce na basu a účinkoval ve školních akademiích, které jsem zároveň dramaturgoval a režíroval (to zní ale hodně nadneseně).

Snad jsem jakž takž na vše (kostrbatě) odpověděl, nejsem velký psavec.

Přeji hodně úspěchů, dnes hlavně zdraví, snad jsem vás všechny něčím inspiroval.

Have nice days, M. Maděrič