Projekt Zdravá školní jídelna (za vedení Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s týmem hygieniků)

Školní jídelna, kterou navštěvuje Vaše dítě, je zařazena do celostátní sítě certifikovaných Zdravých školních jídelen. Projekt přináší rady, recepty a příručky, které pomáhají školní jídelnu sladit s nejmodernějšími poznatky o zdravé výživě. Jedná se o zpestření a zatraktivnění školního stravování dle soudobých vědeckých informací a trendů pod dohledem odborníků. Školní jídelna splnila deset kritérií, a získala tak dne 26.06.2017 prestižní certifikát Zdravá školní jídelna.

Certifikát Zdravá školní jídelna

Projekt staví na těchto základních informacích:
Podle WHO lze správnou péčí o zdraví předejít 80 % onemocnění srdce a cév, 80 % cukrovky 2. typu a 40 % nádorových onemocnění ([i])
Dětství a adolescence jsou kritickým obdobím v životě člověka z hlediska zdraví, ale i rozvoje osobnosti. V tomto období jsou fyziologicky zvýšené požadavky na nutričně plnohodnotnou stravu.
Stravovací návyky a životní styl, který si jedinci upevní již v dětství, zpravidla přetrvávají do dospělosti.

Za vznikem projektu stojí odborníci na výživu ze Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s týmem hygieniků. Projekt podporuje také Ministerstvo zdravotnictví.

10 kritérií, které je nutné splnit pro získání certifikátu:

  1. Pitný režim s omezením cukrů.
  2. Jídelníček je sestaven dle pravidel Nutričního doporučení ke spotřebnímu koši.
  3. Spotřební koš je veden správně a bezchybně.
  4. Omezení používání dochucovadel a instantních dehydratovaných směsí.
  5. Nepoužívání polotovarů vysokého stupně konvenience. [ii]
  6. Jídelníček je veřejně dostupný.
  7. "Vím, co jím" – zařazování receptur s limitovaným množstvím soli.
  8. Výzdoba jídelny.
  9. Komunikace jídelny s rodiči, žáky a pedagogy.
  10. Čtvero ročních období – zařazování sezónních potravin.

Školní jídelna již začala standardně nabízet k výběru sladký i nesladký nápoj ke každému obědu a v souladu s Nutričním doporučením MZ ČR ke spotřebnímu koši sestavuje jídelníček. Další inovace se připravují.

Autoři projektu: Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Státní zdravotní ústav

[i] Ministerstvo zdravotnictví ČR, 2013. Zdraví 2020. Rámcový souhrn opatření připravených s cílem pomoci vládám a všem společenským aktivitám, aby přispívaly ke zdraví a životní pohodě obyvatel evropského regionu. Praha: Ministerstvo zdravotnictví České republiky ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a Kanceláří WHO v České republice. ISBN 978-80-85047-45-5.
[ii] Přejatý výraz konvenience zahrnuje velkou skupinu pohotových potravin, které jsou u výrobce zpracovány tak, že příprava pokrmů je z nich pohodlná a šetří čas. Podle stupně zpracování se rozlišují potraviny takto označené na stupně opracování 0 až 4.

Stupeň "0" jsou čerstvé neopracované (např. čerstvě zabitá drůbež, neloupané brambory).

Stupeň "1" představuje částečně opracovanou surovinu (oškubaná, vykuchaná drůbež, loupané brambory), potraviny zařazované do 2. stupně konvenience jsou potraviny připravené k tepelnému zpracování (porcovaná drůbež, přesmažené bramborové hranolky, dehydrované polévky a omáčky).

Ve 3. stupni se jedná již o potraviny tepelně zpracované, které se případně musí ohřát, regenerovat (hotové pokrmy zmrazené, zchlazené).

Potraviny, pokrmy připravené k přímé konzumaci jsou zařazeny do stupně "4" (mražené krémy, pečivo, cukrovinky, zákusky).

Zdroj příspěvku: Společnost pro výživu

Reportáž Slováckého deníku ze slavnostního předávání certifikátu naleznete - zde.

Slavnostní předávání certifikátu dne 26.06.2017