Známé osobnosti naší školy - RNDr. Petr Nečas

Osobnost č. 2 RNDr. PETR NEČAS

Zpracovala: Ema Hráčková, 9. C

 

Petr Nečas se narodil v Uherském Hradišti 19. listopadu 1964. Dětství prožil ve Zlínském kraji a roku 1979 nastoupil na Gymnázium v Uherském Hradišti. O čtyři roky později úspěšně složil maturitní zkoušky a v té stejné době vstoupil do SSM - Socialistického klubu mládeže od patnácti do třiceti pěti let. Dále studoval na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde vystudoval fyziku. Během studia byl také předsedou SSM.

Svou politickou kariéru zahájil v roce 1991 jako jeden ze zakládajících členů Občanské demokratické strany. Během roku se stal předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně. Ve stejném roce (1992) byl také zvolen poslancem tehdejší České národní rady. Po osamostatnění České republiky se pak stal poslancem Parlamentu ČR. Od roku 1999 byl místopředsedou ODS, opětovně poslancem a později i ministrem práce a sociálních věcí. V roce 2010 se stal volebním lídrem i předsedou ODS a po úspěšných volbách se mu podařilo sestavit koaliční vládu, kterou navrhl tehdejšímu prezidentovi Václavu Klausovi. 28. června byl jmenován předsedou vlády České republiky.

Dnes už se Petr Nečas politice nevěnuje, ale zůstává věrným členem ODS, ve kterém působí už 20 let. Aktivní však již není. V současné době se zaměřuje ve své pedagogické činnosti na hospodářskou, evropskou a zahraničně-bezpečnostní politiku. Působí jako pedagog na vysoké škole Cevro Institut zaměřené na právo, politiku, ekonomiku a bezpečnost.

 

ODPOVĚĎ NA EMAIL

Dobrý den, Emo,

 

pozdravuji žáky a učitele Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti a posílám odpovědi na otázky:

 

Jaké jsou Vaše vzpomínky na Základní školu UNESCO?

Mám na školu moc hezké vzpomínky. Výborní a obětaví učitelé, co nás opravdu dokázali naučit. Skvělí spolužáci, na které rád vzpomínám. Krásná historická budova. Byla to moc hezká část mého dětství.

 

Jaký jste měl oblíbený předmět?

Vždy mne bavil dějepis a tělocvik. A od šesté třídy, díky našemu skvělému třídnímu učiteli a fyzikáři panu Silnému, mne chytla fyzika, která mne zaujala tak, že jsem ji později vystudoval i na vysoké škole.

 

Co se Vám na škole nejvíce líbilo?

Atmosféra. Učitelé tam byli pro žáky, snažili se nás motivovat a na výsledcích to bylo vždy vidět.

 

Vzpomínáte někdy na Základní školu UNESCO?

Když člověk vzpomíná na dětství, patří k tomu i vzpomínky na školu. Zvláště, když jsou hezké.

 

Co jste si z naší školy odnesl do života?

Určitě kvalitní vzdělání v přírodních vědách a cizích jazycích, na kterých jsem mohl stavět i při studiích na gymnáziu a univerzitě.

 

S pozdravem a přáním dobrých studijních výsledků,

Petr Nečas

petr-necas-64.jpg