Známé osobnosti naší školy - Jan Tvrdoň

Osobnost č. 7 Jan Tvrdoň

Zpracoval: Filip Jandásek, Sebastian Hanáček 9. C

 

Jan Tvrdoň je vedoucím projektu Demagog.cz. Zabývá se především ověřováním faktických výroků české politické elity a manipulacemi ve veřejném prostoru. Na blogu publikuje jak výstupy Demagog.cz, tak i své osobní postřehy.

Projekt je držitelem Novinářské ceny za inovativní občanskou online žurnalistiku. Kromě faktické přesnosti je autor fanouškem špatné hudby a politického bizáru.

Nově je také tou nejnudnější minutou Šťastného pondělí na Seznam TV. Sledovat můžete rovněž na Twitteru @demagogCZ, @jantvrdon.

 

ODPOVĚĎ NA EMAIL

Dobrý den Filipe,

 

moc děkuji za mail, omlouvám se, že reaguji až nyní. Velmi mě potěšilo, že mě řadíte mezi známé osobnosti. Upřímně mě nenapadlo, že by tomu tak mohlo vůbec být. V každém případě mi bude velkým potěšením vám odpovědět. Vezmu to s dovolením postupně. Pokud byste chtěl podrobnější odpovědi, klidně se ještě ozvěte, rád doplním. 

 
1) Jaké jsou Vaše vzpomínky na Základní školu UNESCO?
 

Veskrze pozitivní. Kdybych si měl vybavovat konkrétně věci z výuky, tak si vzpomenu vždy na nějaký střípek. Svou "nešikovnost" ve výtvarce, naši florbalovou řadu v lize ŽA-LI-FLO (byli jsme fakt dobří), trable s vrtačkou v dílnách a tak podobně. Nebo zážitek z hodiny v kuchyňce, kdy po výrobě nějaké krabí pomazánky "vonělo" spodní patro školy snad dva týdny. 

Celou základní školu mám spojenou s pohodou, s jakousi bezstarostností. Byla to pro mě doba formování některých dlouhodobých přátelství. A to i mimo školu. Začali jsme spolu hrát házenou za Slováckou Slavii, podnikali jsme různé blbůstky... 

 

2) Co se Vám na škole nejvíc líbilo?

Já mám vlastně základní školu spojenou nejvíc právě se spolužáky. Z některých z nich se stali mí velmi blízcí přátelé, se kterými se stále potkáváme, jezdíme na hory nebo kola. Měli jsme ale také, co si vybavuji, štěstí na učitele. Nevybavuju si vlastně nikoho, kdo by mi vyloženě nesedl. 

 

3) Navštívil jste školu od Vašeho vystudování?

Ano. Vlastně hned v letech, kdy jsme byli na střední, jsme se se spolužáky někdy zastavili. Před pár lety jsme měli velký sraz se spolužáky z UNESCA, na začátek jsme si byli projít i školu a trochu zavzpomínat. 

 

4) Jaký jste měl oblíbený předmět/učitele?

Vždy jsem spíše inklinoval ke společenským vědám, bavil mě tedy zejména dějepis a zeměpis. A pak také tělocvik - kromě gymnastiky, ale té naštěstí až tolik nebylo :-) 

Oblíbený učitel byl paradoxně mimo mnou zmíněné předměty. Měl jsem na UNESCU od třetí třídy němčinu pod vedením paní učitelky Mikuláštíkové. S ní bylo učení této ne až tak oblíbené (všichni chtěli angličtinu jako první jazyk) řeči vlastně zábavné a fajn.

 

Za mě tedy takto odpovědi. Pokud byste potřeboval něco trochu rozšířit, nebo mě popostrčit k něčemu konkrétnějšímu, dejte určitě vědět. Ještě jednou děkuji za zájem, přeji vše dobré.

 

Srdečně zdraví

Jan Tvrdoň