Zájezd do Itálie - den 3. a 4. - Řím

Ráno ve středu jsme vlakem odjeli z Pavone do Říma. Protože "dobrodružství nečeká", jeli jsme metrem, ze kterého jsme po loňských zkušenostech s okradením měli trochu se strach, ale zvládli jsme to naprosto bez problémů, i přes velké davy lidí, a dostali se do centra Říma. Řím je velmi přívětivé město k poznávání, protože téměř všude se dá dojít pěšky.

Naše první kroky mířily do Vatikánu. Bohužel tak obrovské množství lidí nám neumožnilo navštívit Baziliku sv. Petra, ale vše jsme mohli vidět aspoň zvenku. Od Vatikánu jsme se vydali k Andělskému hradu, který byl původně vybudován jako mauzoleum císaře Hadriána a přes řeku Tiberu k náměstí Navona s překrásnou Fontánou čtyř řek.

Velkým zážitkem byla prohlídka Pantheonu, dva tisíce let starého chrámu, nyní kostela, kde místo svého posledního odpočinku našel nejeden římský velikán, a to včetně králů, nebo například malíře a architekta Raffaela. Panteon je považován za jednu z nejdokonalejších staveb světa, co se do symetrie a architektury týče. Platí také za jednu z dalších vyloženě ikonických památek Říma. Zkuste přijít kolem poledne a nechte se zalít zlatavými slunečními paprsky, které do chrámu pronikají 9 metrů širokým stropním okulem. Zážitek je to vyloženě mystický.

Kolem Pantheonu je spousta obchůdků, cukráren, restaurací a dalších míst k odpočinku s dobrým jídlem, a tak jsme to využili k ochutnávkám všeho dobrého, co italská kuchyně nabízí.

Samozřejmě jsme nemohli vynechat fontánu di Trevi, barokně-klasicistní krasavici z mramoru nebo Španělské schody.

Po celém dnu a mnoha nachozených kilometrech jsme rádi sedli do vlaku a vrátili se na dobrou večeři do hotelu v Pavone.

Poslední den našeho římského poznávání - čtvrtek

Náš poslední den v Římě začal prohlídkou Forum Romanum – náměstí, kde se už před dvěma a půl tisíci lety scházely všechny společenské třídy antického Říma k bohoslužbám, nákupům, vojenským parádám, či filosofickým a politickým polemikám. Forum Romanum bylo středem dění a my jsme měli možnost se procházet těmito místy, nyní archeologickým nalezištěm, které vzpomíná na vzestup a pád římského impéria. Zkusili jsme si představit, jak ulicemi pochodovali legionáři za potlesku římského lidu, aby vzdali hold císaři Juliu Césarovi.

Od Forum Romanum jsme se vydali na Kapitol, nejznámější a nejmenší římský pahorek, centrum síly a moci Starověkého Říma. Prohlédli jsme si sochu vlčice s Romulem a Remem a obdivovali náměstí navržené Michelangelem a bronzovou jezdeckou sochu Marca Aurelia.

Pak už naše kroky vedly ke Koloseu. Jde o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven. Děti se dověděly, k čemu Koloseum sloužilo a co se v něm kdysi pořádalo. A vyprávění o gladiátorech je nadchlo. Asi si samy ve své mysli představovaly, jaké to tehdy před staletími muselo být, když lidé přihlížející zápasům rozhodovali o životě či smrti poraženého zápasníka. Prohlídkou Kolosea jsme završili naše poznávání Říma.

Dny plné nádherných zážitků rychle utekly a byl čas se vydat na cestu domů.

Velké poděkování patří paní průvodkyni Mileně Schneyderové za skvělou a bezchybnou organizaci našeho zájezdu a zajímavé vyprávění ke všem památkám, řidičům za bezpečnou cestu a večery s kytarou.

žáci 5. a 4. tříd, M. Ondráčková, K. Medková