Žáci cizinci na ZŠ Unesco

Za žáky-cizince označujeme v českém školství žáky, kteří mají jiné občanství než české. V naší škole se jedná o Chorvaty, Vietnamce, Slováky, Makedonce, Jemence a Ukrajince.

Čeština je pro ně jazyk, na kterém jsou existenčně závislí z hlediska školní docházky a integrace do společnosti. Průzkumy ukazují, že osvojit si druhý jazyk na akademické úrovni, což je předpoklad školního úspěchu, trvá průměrně pět až sedm let.

Výuka těchto žáků u nás ve škole se zpočátku zaměřuje především na výuku základních jazykových funkcí (pozdravy, poděkování, prosba apod.) a kompenzačních strategií (umí říct, že nerozumí, požádat o zopakování). V první fázi vyučování obvykle převládá výuka mluvení a poslechu nad výukou čtení a psaní a výuka základní slovní zásoby nad výukou gramatiky.

Mgr. Hanáková, Mgr. Potyková, Mgr. Koudelníčková

20200922_121421.jpg