Významné dny v PROSINCI

VÝZNAMNÉ DNY V PROSINCI

Jaké významné dny máme před sebou? To opět zjišťovali ČLENOVÉ ŽÁKOVSKÉHO PARLAMENTU. Pojďme se na ně společně podívat. Prosinec není jenom o Vánocích, ale i o dalších významných dnech :)

 

SVĚTOVÝ DEN AIDS – 1. 12.

Světový den boje proti AIDS, někdy též zkráceně Světový den AIDS, je celosvětově významný den, vyhlášený Světovou zdravotnickou organizací jako příležitost k osvětě o smrtelné nemoci AIDS k povzbuzení boje proti ní a viru HIV k demonstraci podpory lidem žijících s HIV i uctění památky jeho obětí.

Poprvé byl celosvětově vyhlášen roku 1988. V roce 1996 vznikl program OSN pro boj proti HIV a AIDS. Nadace „červená stužka“ je nejznámější v boji proti nemoci AIDS, proto její logo červené stužky je považováno za symbol tohoto dne.

 

SVĚTOVÝ DEN DOBROVOLNICTVÍ – 5. 12.

Den dobrovolníků se slaví 5. prosince. Vyhlásila ho Organizace spojených národů. Poprvé se slavil v roce 1986 jako připomínka dobrovolnické práce, která je velice důležitá.

Dobrovolnické projekty poskytují mladým lidem příležitost zapojit se do každodenní práce vybrané organizace. Účastníci mohou tuto činnost vykonávat v domovské zemi, ale i v zahraničí.

 

SVĚTOVÝ DEN LIDSKÝCH PRÁV – 10. 12.

Den lidských práv se slaví každoročně na celém světě dne 10. prosince na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv v roce 1948. V tento den se po celém světě konají akce proti potlačování lidských práv.

Den se vyznačuje politickými konferencemi a setkáními, ale i kulturními akcemi a výstavami zabývajícími se problematikou a otázkami lidských práv. Kromě toho se tradičně 10. prosince uděluje Nobelova cena za mír.

 

SVĚTOVÝ DEN HOR – 11. 12.

Mezinárodní den hor vyhlásila OSN a vznikl z iniciativy organizace pro zemědělství a výživu. Smyslem tohoto dne je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí i za cenu omezení turistiky.

 

ŠTĚDRÝ DEN – 24. 12.

Štědrý den, který připadá na 24. prosince, je posledním dnem adventu. Vrcholí Štědrým večerem, který je jakožto předvečer slavnosti Narození Páně (25. prosince) již považován za součást Vánoc. Se Štědrým dnem a zejména Štědrým večerem je spojeno množství předkřesťanských i křesťanských vánočních zvyků a pověr, například štědrovečerní večeře, rozsvěcování vánočního stromečku a rozbalování dárků nebo pověra, že kdo se během dne postí, uvidí večer zlaté prasátko.

 

1. SVÁTEK VÁNOČNÍ – 25. 12.

První svátek vánoční je oficiální název pro den Narození páně či Boží hod vánoční. Z pohledu liturgické tradice slaví západní věřící tento den jako narození Páně. Pro většinu lidí, kteří nejsou věřící, znamená tento den, den, kdy se navštěvují znání a příbuzní. Obvykle se rozváží dárky, které nechal Ježíšek právě pro příbuzné v jejich domácnosti.

 

2. SVÁTEK VÁNOČNÍ – 26. 12.

Druhý svátek vánoční je ve znamení svatého Štěpána, který byl jedním z prvních mučedníků. V České republice je tento svátek nazván 2. svátek vánoční a máme jej spojen se "štěpánskou koledou". No kdo z nás by si nevzpomněl na říkanku - Koleda koleda Štěpáne... Tato tradice se váže do doby, kdy čeledíni a děvečky dostávali "na odchodnou" zvláštní koláč. Koláč tvořily tři pruhy těsta spletené do kruhu a zdobené ořechy, rozmarýnem a pentlemi.

                                                                                 žákovský parlament