Uctění památky parašutisty Jana Hrubého žáky naší školy

Dne 4. března jsme si připomněli 106. výročí narození čs. vojáka, parašutisty z Kunovic Jana Hrubého (4. března 1915-18. června 1942).

Jan Hrubý (rodák z Kunovic) byl členem výsadku Bioscop a jedením ze sedmi výsadkářů, kteří zahynuli 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje po atentátu na Reinharda Heydricha.

Žáci naší školy (6.-9. ročník) dostali několik dobrovolných úkolů. Cílem bylo připomenout krátký život kunovického rodáka.

a) pro žáky z Kunovic - zapálit svíčku u památníku Jana Hrubého v Kunovicích

b) namalovat obrázek Jana Hrubého

c) dne 4. března na památku mladého hrdiny zapálit svíčku v okně svého bydliště

Děkuji žákům, že si našli čas a zapálili svíčky u pomníku v Kunovicích. Děkuji také za krásné malby Anetě Somrové, Nikole Dřímalové a Kubovi Janků. Děkuji také žákům, kteří na památku Jana Hrubého zapálili dne 4. března svíčku ve svých domovech.

Žákyně Nikol Strapinová z 8.B zjistila, že Jan Hrubý byl bratranec její praprababičky.

Jsem rád, že i v této těžké době se našli žáci, kteří se zapojili do této aktivity.

Lidé, kteří se zapojili do domácího i zahraničního odboje za II. světové války si naši pozornost určitě zaslouží.

Motto: "Národu, který si neváží svých hrdinů, hrozí, že nebude žádné mít, až je bude skutečně potřebovat". Ferdinand Peroutka

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu

Jan Hrubý.jpg