Soutěž "MLADÝ EKONOM"

V pondělí 30. ledna 2023 se uskutečnila soutěž "Mladý Ekonom" v budově OA ve Zlíně. Soutěž je určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol Zlínského kraje.

Postřehy z pohledu našeho žáka:

Já jsem před soutěží byl dost ve stresu. Nevěděl jsem, co od toho čekat. Nikdo jsme netušili, jestli budou pokládat otázky,  kdo se první přihlásí, ten odpoví, nebo jestli to budou jen písemné testy, či si budou volat jeden tým po druhém a zkoušet ústně. Když jsme dorazili do budovy obchodní akademie Tomáše Bati, měl jsem smíšené pocity. Byl jsem rád, že tam jsme a že jsme se tam dostali, ale zároveň jsme netušili, jací budou naši protivníci. V devět hodin jsme se přesunuli do největší učebny na škole, kde nás studenti (organizátoři) společně s ředitelem školy přivítali.

O několik minut později jsme se šli k počítačům, kde to vše začalo. Vysvětlili nám pravidla, rozdali pokyny a teď to přišlo. Nervozita se stále zvětšovala.

Když jsme testy spustili, ukázalo se, že ke správnému zodpovězení otázek není potřeba dokonale znát finance, ale mít spíš všeobecný přehled o tom, co se děje jak ve financích, tak i částečně v politice. Společně se spolužáky jsme tvořili FIG Team, který se dokonale doplňoval. Pokud někdo něco nevěděl, většinou to věděl jiný z nás. V první části, písemném testu, jsme si vedli vcelku dobře. Časový limit na 60 otázek byl 30 minut. My jsme byli asi po 20 minutách hotoví. Počkali jsme, až zbytek skupinek dodělá své testy a pak přišla druhá část - ta složitější. Úkoly byly: přiřadit obrázek bankovky k měně a státu, osmisměrka a křížovka.  Časový limit opět pouze 30 minut.

Po skončení testů jsme měli prohlídku školy. Po prohlídce jsme se vrátili do učebny a čekali na vyhodnocení. V čase čekání se nás studenti Baťovi obchodní akademie tázali na otázky z ekonomie a politiky. Vysvětlovali nám vše, čemu jsme třeba nerozuměli, ale chtěli rozumět. Tady se ukázalo, že naše konkurence tvořená převážně z žáků 9. ročníků byla silná. Znali spoustu věcí. Tehdy jsme se začali obávat, že v soutěži nemáme šanci.

Když nás zavolali na vyhodnocení, byli jsme jako na trní. Vyhlášení postupovalo od 22. umístění až po 1. Když se postupně blížili k nižším a nižším číslům, vždy se nám trochu ulevilo, ale víc a víc jsme toužili dostat se do TOP 5. V okamžiku, kdy vyhlásili 11. pozici, řekl jsem si: „Ufff, jsme v té lepší polovině.“ Najednou se ozvalo: „Na osmém místě se umístil team s názvem FIG Team!“ V tu chvíli jsem si řekl: Nejsme v TOP 5, ale mezi deváťáky je to fantastický výsledek!

Pro mě to byla obrovská zkušenost, soutěž jsem si moc užil, byla tam spousta srandy a už se těšíme na jiné ekonomické soutěže, a že příští rok pojedeme znovu. Na závěr jen, že jsem rád, že FIG Team v čele s paní učitelkou Motyčkovou je tak úžasný.

Viktor Janík   VIII.B