ŠD - Pálení čarodějnic

Pátek 28. 4. jsme měli "kouzelný". Povídali jsme si o původu vzniku zvyku pálení čarodějnic.

Lidé v dobách minulých věřili v magické síly a čarodějnice. Poslední dubnovou noc se proto snažili ochránit sebe, domácí zvířata i celou vesnici hned několika zvyky. Na kopcích za vesnicí pálili ohně, jejichž dým měl od tamních obydlí odehnat zlo a vše špatné. Získaný popel byl velice cenný a rozhazoval se po polích, aby je posílil a budoucí úroda byla štědrá. Někteří lidé věřili v očistné účinky ohně a plameny proskakovali.

Kdy byla na hranici upálena první z látky vyrobená čarodějnice se přesně neví, ale je pravděpodobné, že se lidé chtěli tímto způsobem opět ochránit před zlem.

K nám tradice pálení čarodějnic doputovala z Německa.

Pálení čarodějnic v současnosti slouží jako svátek určený především k pobavení a setkávání. Nejdůležitější roli hraje sociální aspekt, ten ochranný se již dávno vytratil. V případě větších akcí nechybí živá muzika, stánky s občerstvením, skákací hrady, malování na obličej, poníci, cukrová vata a mnoho další zábavy pro děti i dospělé.

My jsme plnili "čarodějnické" úkoly, malovali, vystřihovali, tančili a zpívali.

školní družina