Preventivní programy Policie ČR pro žáky 2., 5. a 8. tříd

Během měsíce října proběhnou v druhých, pátých a osmých třídách preventivní programy Policie ČR na tato témata:

2. ročník:

Policista je náš kamarád

• Představení příslušníka Policie ČR.
  • Rozdíl mezi pořádkovým, dopravním policistou a kriminalistou, ukázky výstroje.
  • Pravidla bezpečného chování, např. chování v silničním provozu, setkání s cizí osobou aj., preventivní doporučení.
  • Linky tísňového volání, jak na ně správně zavolat.

Bezpečný internet

• (NE)bezpečný internet, nebezpečí spojená s používáním komunikačních prostředků (internet, mobilní telefon …).
  • Tísňová linka Policie ČR158, jak na ni volat.
  • Trestní odpovědnost.

Trestná činnost mládeže a páchaná na mládeži pro žáky osmých tříd.

• Rozdíl mezi přestupkem a trestným činem včetně sankcí.
  • Nejčastější druhy protiprávního jednání mladých lidí.
  • Nejčastější druhy protiprávního jednání dospělých páchaných na dětech.
  • Alkohol, cigarety, drogy – legislativní úprava.
  • Tísňová linka Policie ČR158, jak na ni správně zavolat.
  • Trestní odpovědnost.

Cílem programů je získávat všeobecný přehled o činnosti jedné ze složek integrovaného záchranného systému. Žákům jsou připomínána bezpečnostní pravidla, aby se nestali obětí protiprávního jednání a také aby věděli, jak se zachovat, octnou-li se v situaci, kdy budou potřebovat pomoc policisty.

Jedná se o dlouholetou spolupráci ZŠ UNESCO a Policie ČR v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Besedy jsou součásti minimálního preventivního programu školy.

Mgr. Petr Kočíř - Školní metodik prevence