Poznávací zájezd do Itálie - den 1. Florencie

Žáci z 5. A, B a 4. C se vydali na poznávací zájezd do Itálie, který se již stal tradicií pro žáky pátých a čtvrtých tříd:

Naše první zastávka byla ve Florencii, metropoli italského Toskánska, ležící na řece Arno.

Procházeli jsme se ulicemi a náměstími, kde ze všech stran na nás dýchala historie. Prohlédli jsme si hlavní dominantu a symbol Florencie, což je bezpochyby velkolepá katedrála Santa Maria del Fiore a vedle stojící Giottovu zvonici, vysokou 84 metrů.

Obdivovali jsme kostel Santa Maria Novella s jeho úžasnou fasádou a Baziliku svatého Kříže (Santa Croce), která je místem posledního odpočinku mnoha významných osobností, včetně Michelangela Buonarroti, Leonarda da Vinci a Galileo Galilei.

U jedné z nejkrásnějších radnic světa spojené s historií Florentské republiky a rodem Medici - Palazzo Vecchio, kde jsme obdivovali bohatě zdobené stropy všech místností a spoustu úžasných obrazů od Michelangela Buonarroti a Leonarda da Vinci, jsme se vyfotili u impozantního sochy Davida (mistrovské renesanční dílo od italského umělce Michelangela. Socha měří 5,16 metru, ovšem je to pouze kopie. Originál se nachází v La Galleria dell Academia)

Loggia dei Lanzi je krásná historická stavba v centru Florencie. Postavena byla v 14. století a sloužila jako veřejné fórum. Dnes je to skvělé místo k relaxaci a pozorování města a i my jsme si užili atmosféru tohoto historického místa s nádherným výhledem na okolní architekturu (např. světoznámou uměleckou galerii Galleria degli Uffizi nebo Neptunovu fontánu) během naší obědové přestávky s ochutnávkou místní pizzy a jiných dobrot.

Prošli jsme se po Ponte Vecchio přes řeku Arno, který byl jediným mostem přes řeku až do roku 1218. Současnou podobu získal v roce 1345 od architekta Neri di Fioravantem. Během druhé světové války to byl jediný most, který utíkající Němci nezničili.

Z Florencie jsme odjížděli plní dojmů do města Pavone, kde nás čekalo ubytování v hotelu Villamaria.