Popis pracovního postupu - poskytování první pomoci v 7.B

V hodinách slohu se v 7.B dlouhodobě zaměřujeme na popis pracovního postupu. Na tu dnešní si žáci předem připravili modelové situace, které mohou v životě nastat v souvislosti s okamžitým poskytnutím první pomoci.

Všem žákům se nejen podařilo rychle a správně zakročit, ale také jsme si vzájemně zopakovali, co dělat:-)

Mgr. Jan Vorba

Modelové situace (dle Zážitková výuka PP s aplikací Záchranka):

1) Náhlá mdloba spolužáka s následným bezvědomím
Během školní hodiny omdlí jeden z vzadu sedících žáků. Během pádu se udeří o opěradlo židle do hlavy.

2) Opaření rychlovarnou konvicí
Ve sborovně vaří učitelka v rychlovarné konvici vodu na kávu. Při neopatrné manipulaci ji za přívodní kabel strhne ze stolu a opaří si nohu.

3) Krvácení během práce v dílně
Situace: Během praktické výuky v dílně dojde k pořezání nožem.

4) Hodina tělocviku (úraz zápěstí)
Situace: Během hodiny tělesné výchovy žáci přeskakují přes kozu. Jeden škobrtne, dopadne a přisedne si zápěstí. Zakřičí, drží se za postižené místo, zůstává při plném vědomí.

5) Hodina informatiky (úraz elektrickým proudem)
Situace: Během hodiny informatiky žáci pod dohledem učitele rozebírají počítačovou skříň. Jeden žák poruší bezpečností nařízení a zapojí PC znovu do zásuvky. Druhý žák, který právě odmontovává šroubovákem zdroj, je zasažen elektrickým proudem, padá na zem. Po chvíli se probírá.

6) Hodina chemie (poleptání)
Situace: Během hodiny chemie žáci pod dohledem učitele ředí kyseliny. Jeden žák poruší bezpečnostní nařízení a obrátí ředicí postup, tedy nalije vodu do kyseliny. Prudkou reakcí mu vystříkne několik kapek směsi do obličeje a na krk. Naštěstí nejsou zasaženy oči (žáci mají ochranné brýle). Žák vykřikne a instinktivně si zakryje obličej rukama, které jej posléze začínají pálit také.

7) Školní jídelna (dušení jídlem)
Situace: Během oběda ve školní jídelně a hlasitého povídání žáků se jeden začíná dusit soustem. Začíná intenzivně kašlat, čímž přiláká pozornost ostatních.

8) Sborovna (ředitel s náhlou zástavou oběhu)
Situace: Při poradě ve sborovně se ředitel školy z probíhající diskuze tak naštve, že udeří pěstí do stolu, chytí se za hruď a po chvíli bezvládně padá ze židle na zem. Kolegové učitelé okamžitě začínají jednat.

9) Školní parkoviště (autonehoda v důsledku mozkové mrtvice)
Situace: Probíhá hodina TV na školním hřišti, ze kterého je dobře vidět na parkoviště pro zaměstnance školy. Do brány pomalu vjíždí auto a nabourá do jiného.