Náš první den ve španělské škole

Všechno jednou začíná a jednou končí. A náš program je díkybohu právě na začátku!

Ráno jsme se sešli ve španělské škole v Abaránu, kam chodí žáci věkově stejní jako u osmiletého gymnázia. Přivítala nás hudba brass bandu, tanečnice flamenca, tanga, učitelé Begoňa a José, kteří mají projekt na starosti (ve Španělsku se učitelé oslovují křestním jménem), španělští kamarádi a v neposlední řadě také pan ředitel Alejandro. Dostali jsme jmenovky a pustili se do prezentací o ekologii a důležitosti zeleně ve škole, městech a velkých aglomeracích.

Každá škola to pojala trošku jinak. Dánové vysvětlili vliv kultivace okolí na diverzitu druhů, Španělé vytvořili kolem školy zelené plochy osázené plodinami, které snesou jejich klima, Holanďané vysvětlili, proč pro ně byl tento úkol obtížný - jejich škola je totiž zbrusu nová a tedy sama o sobě ekologická, Češi prezentovali dotazník zjišťující pohled žáků na zeleň naší školy, nápady, jak prostory vylepšit a pak samotnou revitalizaci školní zahrady. Jediní Portugalci měli smůlu - jejich let jim zrušili, přiletěli tedy pozdě a začátek programu nestihli.

Po náročné prezentaci plné nervozity - není to nic snadného prezentovat eko téma v angličtině - nás čekal brunch ve školním atriu a poté seznamovací hry v tělocvičně.

Španělé jsou hluční, veselí, otevření a pohostinní. Studenti jsou ubytování v hostitelských rodinách, kde mohou poznat španělskou kulturu v celé své kráse. A věřím, že se jim to daří (viz foto s náramky přátelství). Zítra nás čekají první workshopy, tak jdeme nabrat síly.

Zdraví Vás tým Erasmus+