Helmondem na kole

Náš druhý Erasmový programový den trávíme ve škole a porovnáváme přístup jednotlivých projektových států k čistotě ovzduší. Učitelé z Nizozemí si pro nás připravili chemický workshop, kde se nám hodila naše poctivá příprava (slovíčka jako air pollutant, carbon dioxide, ozone layer, hydrometerological institute aj. nejsou zrovna základní slovní zásoba). Navštívili jsme místní "Automotive campus", kde se zabývají ekologičtějšími způsoby konstrukce a provozu vozidel. No a v neposlední řadě, jezdíme všude v mírném mrazu na kole - protože pravý Holanďan nezná špatné počasí, pouze špatné oblečení. A je škoda nevyužít všechny ty báječné cyklostezky! Takže rukavice, čepice, teplé bundy a hurá na kolo! (ekologie v praxi :-)

Úterý očima Marinky Zámečníkové:
Dneska jsme vstali velmi brzo z pohledu Holanďana. Připravili jsme se a vydali jsme se do školy na kole. Dopoledne jsme trávili čas v meeting roomu, kde jsme měli hodinu chemie o ovzduší. Poté každá země přednesla prezentaci, na které pracovala poslední týdny. Následoval dokument DOWN TO EARTH se Zacem Efronem. Na odpolední program jsme se měli dostat na kolech sami s našima domácíma. Ten obsahoval výklad o autech s šetrným palivem. Volnočasová aktivita, kterou si pro nás nachystali Nizozemci, byla prohlídka mlýnu, kde se pomocí větru mele mouka. Večer nás vzali do města na kulečník, kde jsme potkali Češku Lauru, která v Nizozemí žije, a hned se skamarádili.