Exkurze žáků 9.C do Památníku Ploština

Dne 24.10.2023 se žáci 9.C zúčastnili exkurze do Památníku a muzea Ploština, které mapuje tragické události z 19. dubna 1945.

Součástí exkurze byla zejména prohlídka nové audiovizuální expozice s názvem Tragédie na Ploštině, která přibližuje návštěvníkům historii a způsob života valašských pasekářů. Vyprávění pokračuje až k neblahému zlomu v podobě událostí z 19. dubna 1945, kdy došlo k úderu nacistických ozbrojených sil proti zdejší základně partyzánského oddílu. Nečekaný útok vedl k vypálení jádra pasekářské osady a k usmrcení 28 lidí, nejen přímo z Ploštiny a nedalekých Rylisek, ale i z okolních obcí.

Na závěr prohlídky uctili žáci naší školy oběti tragédie na Ploštině položením věnce a zapálením svíček u památníku.

Během cesty zpět jsme se ještě zastavili na hřbitově ve Slavičíně, kde jsme uctili památku 28 amerických letců, kteří zahynuli při leteckém souboji dne 29.8.1944 nad Bílými Karpaty.

Exkurze byla součástí projketu Posílení výuky nacistického a komunsitického bezpráví v 9. ročníku, který finančně podpořilo město Uherské Hradiště.

Děkujeme žákům za vzorné chování a věříme, že znalosti z historie našeho regionu se jim určitě neztratí.

Mgr. Petr Kočíř a Mgr. Michaela Vašinová - pedagogický doprovod

Uctění památky obětí u památníku na Ploštině