Exkurze žáků 8. a 9. tříd do Terezína a Lidic

Ve dnech 13.10-14.10. 2022 se 45 žáků osmých a devátých tříd ZŠ UNESCO zúčastnilo exkurze do bývalého židovského ghetta Terezín a do Památníku Lidice.

Exkurze se uskutečnila díky spolupráci s Památníkem Lidice a Památníkem Terezín, která se rozvíjí už od roku 2005.

Pro žáky byl připraven nabitý program:

1. den:
- přednáška o pronásledování Židů ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století

- prohlídka města Terezín (bývalého židovského ghetta) včetně Muzea ghetta s průvodcem Památníku

- večerní prohlídka podzemních chodeb Hlavní pevnosti Terezín
2. den :
- prohlídka Malé pevnosti Terezín s průvodcem (zde žáci uctili památku obětí položením věnce a zapálením svíček)

- online beseda s pamětnicí paní Michaelou Vidlákovou, která byla od prosince 1942 do května 1945 ve věku 6-9 let v terezínském ghettu.

- odpoledne jsme se přesunuli do Památníku Lidice. Součástí programu byla prohlídka multimediálního muzea a pietního území bývalé obce Lidice, kde žáci uctili památku obětí lidické tragédie položením věnce a zapálením svíček k Pomníku dětských obětí války a Pomníku zavražděných lidických mužů.

Exkurze byla součástí vzdělávacích aktivit z projektu Po stopách totalitních režimů 20. století, který finančně podpořil Zlínský kraj a Terezínská iniciativa.

Průvodci Památníků Lidice a Terezín velmi chválili naše žáky za znalosti a chování během exkurze. Proto všem zúčastněným moc děkujeme za vzornou reprezentaci školy a zájem o historii.

Věříme, že si žáci z exkurze odnáší spoustu nezapomenutelných zážitků a poznatků, které využijí nejen v dalším vzdělávání, ale i v osobním životě.
                                                                                                                                                                                                                                Mgr. Petr Kočíř, Mgr. Hana Horsáková - pedagogický doprovod