Exkurze žáků 6.C do Uherského Brodu

Dne 20. 4. 2023 se třída 6. C vydala prozkoumat životní osudy a také některé základní pedagogické názory učitele národů na vlastní kůži přímo do jednoho z jeho možných rodišť – do Uherského Brodu.

Po bezproblémové cestě vlakem jsme zahájili výstup k muzeu. Vzhledem k relativně malé časové rezervě bylo zvoleno tempo, které rozbušilo srdce nejednomu z nás. Všichni jsme to však ve zdraví přežili, a tak nás mohla přivítat paní průvodkyně, jež nám poskytla základní vhled do života výše zmíněného velikána.

Díky interaktivním prvkům v rámci výstavy, které nás donutily v duchu „školy hrou“ přijít na některé informace vlastními silami, jsme si odnesli z první části prohlídky i několik zajímavých informací. Jako příklad může posloužit fakt, že Komenský se ze studií v Heidelbergu musel vrátit pěšky, jelikož všechny peníze utratil za knihy a že mu cesta trvala přibližně 30 dní.

Dále jsme po shlédnutí krátkého videa, které přibližovalo myšlenky Labyrintu světa a ráje srdce, měli možnost vyzkoušet si zjednodušený knihtisk.

Vrcholem programu v muzeu pak byla vyučovací hodina založená na Komenského myšlenkách. Největší ohlas však nesklidily převratné pedagogické názory našeho velikána, nýbrž fyzické tresty. Není třeba se obávat, všichni žáci přežili bez úhony.

Po programu v muzeu jsme se přesunuli na návštěvu do planetária, kde jsme vyslechli poutavé vyprávění o tom, co můžeme spatřit v těchto dnech na obloze a shlédli jsme film, který se zabýval přistáním sondy na povrchu komety.

Zpáteční cestu jsme si zpříjemnili ochutnávkou „tradičních místních pochutin“ – kebabem a točenou zmrzlinou. Jelikož jsme naštěstí nedopadli jako Komenský a neutratili jsme všechny peníze za knihy (a jídlo), mohli jsme se domů svézt vlakem.

Mgr. Pavel Kalandřík a Mgr. Petr Kočíř - pedagogický doprovod