4. odd. ŠD - návštěva Knihovny BBB

V pondělí 2. 10. jsme zahájili naše pravidelné návštěvy Knihovny BBB. Na návštěvu jsme se moc těšili a naše očekávání bylo splněno. Paní knihovnice si pro nás připravila zajímavé povídání o pohádkách.

Naší nejznámější sběratelkou klasických lidových pohádek byla Božena Němcová. Byla první autorkou, která psala v českém jazyce. Mezi nejznámější pohádky patří: Čert a Káča, O perníkové chaloupce, O Smolíčkovi, O kohoutkovi a slepičce, Princ Bajaja, Čertův švagr (film. zpracování S čerty nejsou žerty), Princezna se zlatou hvězdou na čele, …

Dalším autorem, který sbíral a vydával lidovou slovesnost – písně, říkadla, pověsti, pohádky a o kterém jsme si povídali,  byl Karel Jaromír Erben. Nejznámější pohádky: Hrnečku, vař!, Zlatovláska, Tři zlaté vlasy děda Vševěda, Otesánek, Rozum a štěstí (film. zpracování Nesmrtelná teta), Dvojčata (film. zpracování Třetí princ).

Připomenuli jsme si, jakým proužkem jsou v knihovně označeny pohádky – červeným proužkem. S paní knihovnicí jsme si udělali kvíz o vědomostech o pohádkách, odpovídali jsme na otázky:

Co je autorská pohádka?

Vysvětli pojem lidová pohádka.

Co vítězí v pohádkách (dobro nebo zlo)?

Jakými ustálenými výrazy začíná pohádka?

Jmenuj pohádkové bytosti.

Co je zvířecí pohádka?

Podívali jsme se na večerníček Bubáci a hastrmani, epizodu „Perníkový dědek“ a pak následovala volná prohlídka knížek a výběr těch k zapůjčení.

  1. 10. nás čeká další návštěva Knihovny BBB a už teď se velmi těšíme.

                                                                                         4. oddělení školní  družiny                                                                                                   vychovatelka J. Turčínová