15. 3. 2019

Do konce března se můžete zapojit do vědomostní soutěže s názvem: Českoslovenští letci v RAF

Ze správných odpovědí vylosujeme pět z Vás a odměníme knihou - Dobrodružství pana Wellingtona. Odpovědi zasílejte na e-mailovou adresu kocir@zsunesco.cz do konce BŘEZNA.

Do e-mailu uveďte své jméno, příjmení a třídu.

Velmi zajímavý web, který Vám může pomoci je https://www.wingsinexile.co.uk/

Přeji Vám hodně úspěchů.

Aktivita je součástí doprovodných aktivit k výstavě Českoslovenští letci v RAF.

Soutěžní otázky:

1.       Co měla ve znaku a jaké heslo 311 bombardovací peruť ?

2.       Jaká letadla používaly naše stíhací perutě ?

3.       Co měla ve znaku a jaké heslo 310 stíhací peruť ?

4.       Co měla ve znaku a jaké heslo 312 stíhací peruť ?

5.       Co měla ve znaku a jaké heslo 313 stíhací peruť ?

6.       Jaká letadla používala 311 bombardovací peruť ?

7.       Kteří dva lidičtí muži bojovali v RAF ?

8.       Kdo pronesl tato slova:

„Vaše veliká zásluha spočívá v tom, že jste nejstarší a nejslavnější naší zahraniční bojovou jednotkou. … Zasloužili jste se … o osvobození národa. … Československý lid Vám Vaší práci a oběti nikdy nezapomene…“

9.       Jak komunistický režim pronásledoval čs. letce, kteří bojovali v RAF ( uveď dva příklady) ?

10.   Znáš alespoň dva české filmy, které popisují naše letce v RAF ?

11.   Poznej významného čs. letce:

a)      Ve Velké Británii bojoval v Bitvě o Británii, a to s 303. polskou stíhací perutí. Jeho nejúspěšnějším dnem bylo 11. září 1940, kdy za jeden den sestřelil tři německá letadla.

b)      Proti Luftwaffe bojoval již ve Francii, byl rovněž pilotem Bitvy o Británii. V roce 1942 se stal velitelem 122. perutě „City of Bombay“. Ve stejném roce byl sestřelen nad Francií. Podařilo se mu přes Španělsko a Gibraltar uprchnout.

c)       Na jeho rodném domě mu byla v roce 2009 odhalena pamětní deska, v roce 2011 mu byl v jeho rodné obci odhalen památník. Jeho život popisuje kniha jeho zetě Rogera Darlingtona „Night Hawk“, v češtině známá jako „Noční jestřáb“.

d)      Po komunistickém převratu byl odsouzen celkem na třicet let vězení. Prošel nejtěžšími věznicemi, pracoval v uranových dolech. Proto se jeho zdravotní stav zhoršoval, ale pomoc mu byla odpírána. Zemřel na infarkt v noci z 11. na 12. srpna 1957. 

e)      Na jeho počest byl jeho jménem pojmenován airbus dopravního letectva Armády České republiky. V jeho rodišti mu byla odhalena pamětní deska a rovněž jedna z přerovských ulic nese jeho jméno. Je po něm pojmenována i ulice na pražském sídlišti Černý Most. Rovněž jeho jméno nesl od roku 1992 1. letecký školní pluk československého letectva.

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu