28. 1. 2018

Dne 26.1.2018 uctili žáci 9.C památku obětí holocaustu v Uherském Hradišti položením věnce k pamětní desce věnované zavražděným Židům z Uherského Hradiště u bývalé synagogy (Knihovna B. B. Buchlovana). 

Ve škole byla instalována informační nástěnka ke Dni obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti.

Projekce dokumentárního filmu: Vzpomínky, které neshořely - Křižovatka osudů izraelského kosmonauta z raketoplánu Columbia a židovského chlapce z Terezína Petra Ginze, kreslíře a autora časopisu Vedem ( pro žáky 9. tříd) 

Dne 26. ledna proběhla rozhlasová relace ke Dni obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti

Den památky obětí holocaustu a zločinů proti lidskosti si připomínáme 27. ledna, protože právě v tento den byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor Osvětim Rudou armádou. 

Na tento rok připadá 75. výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu do Terezína. Budova gymnázia v Uherském Brodě byla sběrným místem pro Židy nejen z Uherského Brodu, ale i širokého okolí…tedy i z Uherského Hradiště. 
Z Uherského Brodu tehdy směřovaly tři transporty s označením Cn , Co a Cp do Terezína ve dnech 23. 27. a 31. ledna 1943. 
Celkem bylo deportováno 2837 Židů ( občanů našeho regionu), válku podle Terezínské pamětní knihy přežilo 198 z nich. Téměř všichni zahynuli ve vyhlazovacím táboře Osvětim v Polsku.

Zajímavé informace o transportech Židů z Uherského Brodu do Terezína a jejich osudech naleznete ZDE.

Během školního roku 2017/18 proběhly nebo proběhnou v rámci výuky o holocaustu tyto aktivity:

- exkurze žáků 9. tříd do koncentračního tábora Osvětim v Polsku ( říjen 2017)

- ve dnech 24. a 25.1.2018 proběhly pro žáky 9. tříd přednášky na téma Holocaust a neonacismus (Pavel Pakosta z organizace ICEJ)

- pátrání po osudech Židů v našem regionu ( únor - červen 2018)

- fotografická a výtvarná soutěž: Dojmy z Osvětimi pro žáky 9. ročníku

Nezapomínejme

Mgr.Kočíř Petr - učitel dějepisu