5. 12. 2018

V úterý 4. prosince se třída 8.C vypravila po pečlivé přípravě na literárně-historickou exkurzi do Prahy. Tématem tohoto poznávání byla dvě památná místa našich kulturních dějin: Národní divadlo a komplex Vyšehradu.

Při prohlídce historické budovy Národního divadla jsme si uvědomili, jak silná byla touha Čechů o zbudování vlastního divadla a jak se významní umělci podíleli svými díly na jeho výzdobě. Byli jsme hrdí na to, že jeden za základních kamenů byl přivezen také z nedalekého hradu Buchlova.

Poté jsme se přesunuli metrem na Vyšehrad, kde nás čekala prohlídka pohřebiště nejvýznamnějších českých osobností Slavín. Každý žák v rámci projektu dostal vylosovánu jednu osobnost, která tam byla pohřbena. U vstupní brány jsme si proto dali rozchod a každý hledal dotyčný hrob... a když našel, zapálil na něm svíci a vydal se pomoci kamarádům. Poté jsme si ještě prohlédli tamní krásnou baziliku svatého Petra a Pavla a zadívali se na kouzelné pražské panoráma.

Po poměrně náročném programu jsme se nejprve občerstvili a pak se vydali na pěknou procházku po historickém centru Prahy, zejména jsme se zdrželi na vánočních trzích na Staroměstském náměstí, kde jsme také zhlédli opravený orloj.

Celý den se nám velmi vydařil, prožili jsme pěkné chvíle a vraceli se domů nejen plni zážitků, ale také s unavenýma nohama:-)

Mgr. Jan Vorba, Mgr. Jiří Silný