7. 11. 2018

Ahoj UNESCO!

Dnes jsme navštívili krásný skanzen v Bukurešti. Dozvěděli jsme se spoustu historických informací, díky kterým jsme mohli erudovaně obdivovat vinný lis, starodávné rumunské kroje, tradiční řemesla, loďky, vybavení domácností a především vývoj rumunských obydlí.

Sympatický pan průvodce nám sdělil, že pro rumunský národ měla a má velký význam rodina – okolí obydlí bylo něco jako „rodinné království“, přirovnával prahy domů k symbolické hranici mezi dobrem a zlem, mezi jistotou domova a nejistotou neznámého. Rumunsko je z historického hlediska země plná symbolů – dlouhá šňůra jako symbol „věčného života“, „kůň“ jako mocný ochránce,“ studna“ jako zdroj života – tyto a další symboly se nacházejí na mnoha místech tradičních rumunských vesnic.

I naši teenageři se inspirovali: dříve, byla-li slečna na vdávání – a to už Saška s Pavlou podle rumunských pravidel za 2 roky budou, stačí vyhodit před dům ručně tkaný koberec a kolemjdoucí pánové ví, že se o ně mohou ucházet. Petr zase studoval mlýnské kolo, protože vlastnil - li mladík mlýnské kolo, byl na žebříčku potenciálních mužů na ženění na nejvyšších příčkách.

Prostě byla legrace.

Už se těšíme na zítřek, čeká nás hrabě Drákula a jeho transylvánské panství J

Tým Erasmus+