14. 4. 2019

Uherské Hradiště jako členské město Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska se každoročně připojujuje k Mezinárodnímu dni památek a sídel akcí Brány památek dokořán. Letos byl v Uherském Hradišti opět zpřístupněn areál věznice, místo spojené s dramatickými momenty našich moderních dějin.

Exkurze se ve dnech 11.-12. dubna 2019 zúčastnili také žáci 8. tříd ZŠ UNESCO.

Prohlédli si místo, kde se v 50. letech minulého století za komunistického režimu popravovalo. Dále samotky a kapli věznice. Dozvěděli se zajímavé informace o historii věznice i podmínkách, ve kterých zde vězni za nacismu i komunismu museli žít.

Město Uherské Hradiště připravilo prohlídky ve spolupráci se spolkem Memoria a Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Exkurze je součástí vzdělávacích aktivit žáků naší školy, které mají žáky seznámit se zrůdností komunistického režimu.

Dalšími kativitami jsou např:

a) projekce filmu Milada pro žáky 8. a 9. tříd 10. května v kině Hvězda v Uherském Hradišti

b) položení kytice k pomníku obětem komunistického režimu v Uherském Hradišti v červnu 2019

Krátký článek zakončím citátem amerického spisovatele, filosofa a kritika George Santayany.

„Ten kdo zapomene na svoji minulost, je odsouzen ji znovu prožít.“

Mgr. Petr Kočíř - učitel dějepisu