Od školního roku 2011-12 nabízí naše škola žákům 1. stupně možnost zúčastnit se Cambridgeských zkoušek pro děti – Cambridge Young Learners English Tests. Od školního roku 2013-14 jsou zavedeny i pro žáky 2. stupně.

Zkoušky jsou určeny pro děti ve věku od 7 do 12 let (věk je pouze orientační) a jsou ideálním způsobem, jak je uvést do světa cambridgeských zkoušek, neboť je podporují a pozitivně motivují k dalšímu studiu angličtiny.
Testy jsou navrženy tak, aby byly dostupné a zajímavé. Neobsahují hodnocení uspěl – neuspěl, nýbrž hodnotí úroveň a dodávají tak pozitivní impuls pro další studium jazyka.

Testy jsou určeny pro děti všech národností a konají se ve více než 65 zemích světa.
Jsou organizovány organizací Cambridge ESOL, která je součástí Univerzity v Cambridge ve Velké Británii a jsou připravovány a následně hodnoceny speciálně vyškolenými odborníky na jazykovou výuku.

Sestavení testů byla věnována velká pozornost. Jsou koncipovány tak, aby byly zábavné a pro děti co nejméně stresující. Obsahují aktivity a témata, které většina dětí dobře zná.

Testy zahrnují hlavní jazykové dovednosti – poslech, čtení a psaní a ústní projev.

Úrovně Young Learners

Testy jsou k dispozici ve čtyřech úrovních:

• Starters (na naší škole 2. a 3. ročníky)
  • Movers (pro žáky 4. a 5. ročníku)
  • Flyers (pro 6. a 7.ročníku)
  • KET/PET (pro žáky 8. a 9. ročníku)

Zkouška PET (Preliminary English Test) odpovídá úrovni B1 Společného evropského referenčního rámce, zkoušky Flyers a KET (Key English Test) odpovídají úrovni A2 a ostatní zkoušky Starters a Movers jsou na úrovni A1.

Společný evropský referenční rámec je dokument vypracovaný Radou Evropy, který zavádí jednotný systém hodnocení stupně znalosti cizí řeči. Poskytuje obecný základ pro vypracovávání jazykových sylabů, přípravu zkoušek, učebnic atd.

Testy se skládají v každé úrovni ze tří částí

• Poslech – děti poslouchají krátké namluvené texty a doplňují úkoly, které prověřují míru pochopení textu.
  • Čtení a psaní – děti prokazují své schopnosti číst a psát jednoduchým jazykem.
  • Ústní projev – krátký několikaminutový rozhovor se speciálně vyškoleným zkoušejícím.

Veškeré informace týkající se zkoušek naleznete http://www.britishcouncil.org.

Zkoušky se konají pod patronací British Council. Od počtu 25 dětí proběhnou na naší škole, při menším počtu žáků se děti účastní zkoušek v Brně. Jazykové zkoušky lze skládat také individuálně, a to na půdě British Council v Praze.

Příprava ke zkouškám

Kromě hodin AJ, které jsou součástí povinné školní výuky dítěte, se děti připravují na zkoušky v odpoledních hodinách AJ (1x - 2x týdně), které vedou aprobovaní učitelé AJ naší školy. Výše uvedené hodiny probíhají od konce září do května a jsou plně hrazeny rodiči. Poté rodiče mohou dítě přihlásit ke složení Cambridgeské zkoušky, cena se pohybuje od 1.400,- do 2.800,- Kč podle úrovně zkoušky

Mgr. Gabriela Huňková, Philip Mabbett, Mgr. Romana Přikrylová

koordinátoři zkoušek